Čitalec Klik16 ni samo čitalec. Z dvema relejskima izhodoma (NC ali NO), ter dvema logičnima vhodoma je tudi krmilnik. Komunikacija lahko poteka prek TCP/IP, USB, RS232, RS485 protokola bere pa Mifare medije z nadgradnjo pa tudi EM4100 medije. Piskač in dve ločeni led diodi omogočata vizualno signalizacijo. Na čitalec lahko vežemo image skener za branje QR in EAN kod (omgoča tudi branje z mobilnih naprav) ter bralnik prstnih odtisov. Čitalec ima vgrajeno vso potrebno logiko, da prebrani prstni odtis primerja s sliko prstnega otisa, ki je shranjen na brezkontaktni kartici uporabnika. Ta funkcija je skladna s Slovensko zakonodajo, ki ne dovoljuje hranjenja biometričnih podatkov.
Po privzetem čitalec podpira branje Mifare medijev (13,56MHz) z nadgradnjo modula pa ga lahko spremenimo v DUAL-ni čitalec, ki podpira tudi branje EM4100 standarda (125kHz). V tem primeru lahko čitalec sočasno bere obe vrsti medijev. Z dodatno konfiguracijo, čitalec bere tudi dodatne sektorje, ki so zaščiteni s ključem.
Krmilnik ima vgrajena 2 releja prek katerih lahko krmilimo poljubno napravo. Pulz je lahko dolžine od 5 do 4000ms oz. neskončno s pomočjo nastavljanja parametrov, pa lahko nastavimo, da je dolžina pulza od 0,1 do 40 sek. Po privzetem je krmilnik dobavljiv z nizkotokovnimi releji, dobavljiva pa je tudi verzija z visokotokovnimi releji. Vsak od relejev ima skupni (commom) ter normalno odprt (NO) in normalno zaprt (NC) priključek.
Prek logičnih vhodov, ki sta ločena prek optospojnika (optocoupler) lahko spremljamo 2 logični stanji na vsakem od logičnih vhodov. Pri sistemih kontrole pristopa prek teh dveh vhodov lahko spremljamo ali je na kontrolni točki dejansko bil narejen prehod ali ne. Na vhode lahko vežemo tudi signal IR celic, ki zaznavajo nepooblaščen prehod, preverjamo ali so vrata odprta, itd.
Krmilnik podpira komunikacijo prek mrežnega protokola TCP/IP, lahko je povezan prek USB vrat za komunikacijo z ostalimi napravami pa sta na voljo tudi RS232 in RS485 vrata. Prek RS485 linije lahko v gručo povežemo do 254 krmilnikov (1 master in 254 slave krmilnikov) in na ta način prek enega MASTER krmilnika dobimo nadzor nad preostalimi SLAVE krmilniki.